Jak vyšít okraje přikrývek


Jak vyšít okraje přikrývek

Ohraničení jsme zahájili přidáním bloků, které doplní rozsah vašeho ohraničení po stranách materiálu. Vypočítali jsme rozměry řezání i velikost vašich bloků. Pokud jste tak ještě neučinili, použijte následující příklad k rozměření svých bloků. Příklad: Na obrázku je zobrazen příklad, který se týká výřezů z bloků: Tři bloky oceňující 10palcový čtverec, navíc čtyři, teraco na šířku jednoho palce, což přidává 34 palců?

Jak vytvořit okraje:

Jakmile dokončíte rozměry, vložte ¼palcový šev a ponechte prostor na každé straně textilie. Boční okraje by měly měřit až 10 x 34, tedy na šířku i na délku. Dokončovací rozměr se započítá do vloženého ¼palcového švu. Zbylé mezery nebo švy budete muset (později) doplnit, abyste mohli okraje dokončit. Jakmile vložíte ¼ palce, vytvoříte rozměr 10 ½ x 34 1/2, což jsou palce, které použijete pro řezání, abyste se vešli do okrajů po stranách. Stejné rozměry použijte k vystřižení alespoň dvou okrajů. Okraje budou pokrývat každou stranu vaší látky. Nyní změřte spodní a horní okraje. Sečtěte bloky dohromady, abyste dosáhli požadovaného rozměru. Postupujte stejným způsobem, jak je uvedeno v příkladu výše. Jakmile dosáhnete svých rozměrů, dokončete šířku na jedné straně okrajů. Měli byste mít spočítáno 10 x 43, šířku a délku, pokud neprošíváte větší nebo menší quilt.

Poté vložte do švů další ¼ palce a nechte si prostor na každé straně. Vezměte si na pomoc rozměry 10 x 43.

Abyste dosáhli rozměrů 10 ½ x 43 ½ palce, budete muset z okrajů vystřihnout tak, aby se vám vešly okraje v horní a dolní části látky.

Vytváříte takříkajíc zarámovanou deku. Možná budete muset okraje oříznout, aby se vešly.

Jak oříznout okraje:

Začněte u koruny přikrývky a postupujte směrem dolů ke středu, změřte si přikrývku. Délkové rozměry jsou pro vás důležité. Pokud jsou vaše rozměry 30 a půl palce, zaokrouhlete je na nejbližší desetinu, tj. 30, abyste dokončili výpočty: Budete muset vložit ¼ palce do švů a udělat si místo na boky. Dále použijte metr nebo pravítko, abyste si deku změřili. Měřte od kraje a započítejte rozměry okrajů. Nyní vložte ¼ palce do švů na bocích.

Jakmile dokončíte okraje, budete muset začít šít poté, co si připravíte proužky okrajů. Začněte skládáním proužků. Budete je muset přeložit na polovinu a hledat střed, pak stiskněte, dokud se vaše hranice nezmačkají. Pro označení můžete použít špendlík. Nyní najděte střed svých stran provedením stejného úkonu jako výše. Znovu si je označte a pak začněte quilt prošívat. Střed by měl být zarovnaný. Pravé strany by se měly spojit, stejně tak korunka by měla být uprostřed. Budete potřebovat řemeslnické špendlíky, abyste udrželi konce v pořádku.

Po celé délce začněte prošívat okraje. Při prošívání budete muset látku opracovávat, aby zůstala vcelku. Pokud šijete na stroji, můžete přebytek umístit přes části stroje, které přijímají vstup látky (podávací pes), aby se vyrovnaly. Podržte kratší vrchní vrstvu a začněte pomalu šít. Podavač bude vrstvy propracovávat.

Vrstvy na horním konci můžete protáhnout, abyste zpomalili přebytek, a zároveň umožnili podavači protáhnout vrstvu na dolním konci. Nyní spojte okraje prošitím s dekou. Vložte boční stranu látky a nechte podavač protáhnout vrstvy v horní části. Vymačkejte okraje a nechte si šev, abyste mohli projít okrajem látky.