Jak přijít s nápadem pro dětské programy


Jak přijít s nápadem pro dětské programy

Jste vedoucím tábora nebo učitelem nedělní školy a hledáte nápad, jak obohatit děti? Možná máte pocit, že nejste zrovna kreativní typ a těžko vymýšlíte řemeslné projekty. Je pravda, že někteří lidé mají prostě talent na hledání nebo dokonce vymýšlení řemeslných nápadů, ale vaši kreativitu lze zlepšit. Existují způsoby, jak si usnadnit hledání řemeslných nápadů pro dětské potřeby.

Za prvé, odložte stranou jakýkoli perfekcionismus. Uzavírání se do myšlenky, že existuje jen jeden správný způsob, jak něco udělat, ztěžuje každé rozhodnutí. Bez ohledu na to, s jakým programem pro děti pomáháte, vždy existuje mnoho vhodných řemeslných nápadů. Nebojte se, že vyberete ten špatný! Pokud jste vzali v úvahu věk a úroveň dovedností zúčastněných dětí, bude váš výběr adekvátní.

Dále zvažte svůj rozpočet. Při výběru řemeslného nápadu pro dětské programy si musíte uvědomit, že některé z nich jsou drahé. Předpřipravené sady na výrobu zábavného pěnového rámečku na obrázek nebo řemeslného tyčového kříže jsou cenově dostupné pro několik dětí, ale pokud potřebujete dělat řemeslo s velkým počtem dětí, mohou tyto sady stát příliš mnoho. Často je snadné udělat téměř přesně stejný projekt, stačí se podívat na komponenty řemeslné sady a nakoupit stejné materiály ve velkém v diskontním obchodě. Možná budete muset udělat nějakou přípravu, například vystřihnout tvary předem nebo alespoň vyrobit kartonové vzory, které děti použijí při vystřihování vlastních. Úspora však bude stát za to.

Další úvaha je následující: navzdory letům indoktrinace ze strany zastánců žen zůstává faktem, že chlapci a dívky mají rádi různé druhy řemesel! Pokud vám řemeslo připadá trochu holčičí, na chlapeckém táboře ho nepoužívejte. Zůstaňte u šněrovacích kožených peněženek, indiánských artefaktů, dinosauřího umění a podobných projektů. Dívky budou mít rády korálky a cokoli, co je růžové nebo fialové. Pokud jde o nápad na řemeslo na dětském táboře, kde jsou děti obou pohlaví, nechte ho na chlapecké straně a poskytněte nějaké růžové materiály, aby byly dívky spokojené.

Aspekt tvořivosti, který si netvořivé typy neuvědomují, spočívá v tom, že nápady vycházejí z jiných nápadů. To znamená, že když si prohlédnete knihu nebo webovou stránku s nápady na řemesla, možná vás žádný z nich neosloví, ale pokud jim to dovolíte, vzbudí ve vás nápad na podobný projekt. Použijte, co můžete, a změňte, co musíte, v řemeslných směrech. Řemeslo může mít například slogan, který má být napsán přes celou přední stranu. Pokud potřebujete slogan změnit, aby vyhovoval vašim vlastním potřebám, je to naprosto v pořádku. Například na vyobrazeném projektu může být napsáno „Holky válí!“. Můžete ho změnit na „On je skála!“, pokud to lépe vyhovuje vašim potřebám VBS.

Posledním doporučením je uvědomit si, že nemusíte měnit návod nebo vytvářet něco nového, abyste měli dobrý nápad na řemeslo pro děti. Klidně se držte návodu do písmene, pokud vám to lépe vyhovuje. Děti se budou bavit tak jako tak. Prostě si vyberte nápad na řemeslo, protože dětská kreativita vždycky předčí kreativitu dospělých! Děti to zvládnou kreativně, i když máte pochybnosti o svých vlastních schopnostech v této oblasti. A když žádné řemesla a dílničky nebudou děti bavit, vždy je možnost je zkusit zahradničit.